Covid-19 kto może być zwolniony z obowiązku zakrywania nosa i ust

Noszenie maseczek ochronnych stało się częścią naszej pandemicznej codzienności już w kwietniu. To właśnie w połowie tego miesiąca rząd wprowadził obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, takich jak sklepy lub korzystając z komunikacji miejskiej. Osoby zakażone koronawirusem mają przez zakładanie maseczki zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. I choć ochronna moc maseczek jest przez wiele osób podawana w wątpliwość, za jej brak w przypadku kontroli policyjnej grozi kara pieniężna. Dlatego do lekarzy zgłaszają się osoby pragnące otrzymać zwolnienie z obowiązku noszenia maseczki. Tylko takie zaświadczenie pozwala uniknąć mandatu za brak zakrytego nosa i ust.
Kto jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczki?
Według zaleceń lekarzy maseczek ochronnych nie muszą zakładać:
- dzieci do czwartego roku życia,
- osoby niepełnosprawne,
- osoby z zaburzeniami psychoaktywnymi,
- duchowni w trakcie sprawowania posługi,
- osoby, u których występują problemy z oddychaniem,
- podróżujący wspólnie samochodem, jeśli razem mieszkają,
- osoby, które podczas wykonywania pracy nie mają bezpośredniego kontaktu z osobami z zewnątrz,
- podróżujący samochodem z dzieckiem do lat czterech,
- kierowcy transportu publicznego lub prywatni przewoźnicy, jeśli są odpowiednio odseparowani od pasażerów,
- rolnicy w czasie pracy w gospodarstwie,
- żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, funkcjonariusze Służb Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, w czasie czynnej służby.
Maseczek nie muszą nosić osoby, które nie są w stanie samodzielnie ich założyć i zdjąć, ze względu na stan zdrowia. W ich przypadku nie jest jednak wymagane orzeczenie lekarskie.
Jak prawidłowo nosić maseczkę?
Warto pamiętać, że by maseczka spełniała swoją rolę, należy zakładać ją w prawidłowy sposób, tak by zakrywała nos i usta. Przed jej założeniem należy umyć lub zdezynfekować ręce. W trakcie noszenie maseczki nie należy dotykać twarzy, tak by nie przenosić na materiał ochronny zarazków. Przy zdejmowaniu maseczki powinniśmy chwytać za troczki, a po wszystkim umyć ręce. Jeśli używamy wielorazowych maseczek, pamiętajmy by wyprać je w temperaturze 90°C i wyprasować ją przy użyciu najwyższej możliwej temperatury. Tych jednorazowych nie odkładajmy na blat kuchenny czy stół, tylko zapakujmy je od razu do woreczka i wyrzućmy do kosza na śmieci Możemy naszą ochronę nosa i ust spryskać alkoholem o stężeniu minimum 70% i pozostawić do wyschnięcia. Upewnijmy się również, że nie ma żadnych prześwitów i nasza zasłona dobrze przylega do twarzy. Te środki zapobiegawcze i prawidłowe użytkowanie maseczek może przyczynić się nie tylko do naszego bezpieczeństwa, ale i na zdrowie osób z naszego otoczenia.
Spersonalizuj swoją maseczkę
Noszenie maseczki nie musi być przykrym i uciążliwym obowiązkiem. Na rynku dostępne jest wiele produktów do zasłaniania ust i nosa. Możemy więc uczynić z maseczki ciekawy element stroju. Skoro mamy obowiązek ich noszenia i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie rozstaniemy się z maseczkami, możemy nadać im osobistego stylu. Pomogą nam w tym nie tylko topowi projektanci, ale również wiele firm odzieżowych. Ochronę twarzy możemy również wykonać sami lub ozdobić tą kupioną choćby w aptece. Możliwości jest naprawdę sporo. Nic nie stoi na przeszkodzie by chroniąc zdrowie swoje i innych, nie bawić się przy okazji modą.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Wszystko rozumiem, ale noszenie maseczek na świeżym powietrzu, na spacerze z dzieckiem – to lekka przesada