Czym jest łyżeczkowanie i kiedy zabieg należy wykonać?

Łyżeczkowanie, czyli abrazja to zabieg oczyszczenie jamy macicy w celach diagnostycznych lub leczniczych. Kiedy taki zabieg musi zostać przeprowadzony? Na czym dokładnie polega i jakie są przeciwwskazania do jego przeprowadzenia? Na te wszystkie pytania odpowiemy w tym poradniku.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu abrazji?
Abrazja to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów ginekologicznych u kobiet. Przeprowadzany jest w celach leczniczych, czyli oczyszczenia jamy macicy, a czasem także kanału i szyjki macicy, lub pobrania materiału do dalszej diagnostyki. Łyżeczkowanie może być zrobione jedynie ze wskazań medycznych po zleceniu przez lekarza ginekologa. Na zabieg są kierowane pacjentki z takimi dolegliwościami jak:
- obfite i przedłużające krwawienia z dróg rodnych bez ustalonej przyczyny;
- krwawienia i plamienia pojawiające się po menopauzie;
- polip macicy – czyli przerost endometrium (błony śluzowej macicy) w wyniku zaburzeń hormonalnych;
- oczyszczanie macicy po poronieniu – umożliwia leczenie poronienia zatrzymanego (kiedy doszło do obumarcia płodu, bez oznak zaburzeń wykrywanego podczas USG), które jest niewrażliwe na zastosowane leczenie farmakologiczne, oraz poronienia samoistnego objawiającego się obfitym krwawieniem, podczas którego dochodzi do utraty zarodka;
- oczyszczenia macicy po porodzie – nie zawsze poród naturalny przebiega całkowicie prawidłowo, może dojść między innymi do nieprawidłowego oddzielenia się łożyska, w takiej sytuacji również musi zostać przeprowadzony zabieg łyżeczkowania, by nie doszło do zakażenia i powikłań.
Jak przebiega zabieg łyżeczkowania?
Zabieg abrazji trwa około 30 minut i jest przeprowadzany w szpitalu lub ambulatoryjnie w sali zabiegowej. Pacjentka musi być na czczo, ponieważ jest poddawana krótkotrwałej narkozie ogólnej, podawanej dożylnie, dzięki czemu nie odczuwa bólu i dyskomfortu. Na początku okolice intymne zostają dokładnie odkażone, a następnie, wprowadzane są wzierniki, które umożliwiają uwidocznienie ścian oraz szyjki macicy. Następnie za pomocą niewielkich kleszczyków (kulociągów) rozszerzana jest szyjka macicy, dzięki czemu można wprowadzić narzędzie do jamy macicy, czyli łyżeczkę chirurgiczną (stąd nazwa zabiegu łyżeczkowanie). Umożliwia ona złuszczenie komórek błony śluzowej macicy i dokładne jej oczyszczenie, a także pobranie materiału do badania.
Przeprowadzenie zabiegu łyżeczkowania w odpowiednich warunkach oraz pod opieką specjalistów, gwarantuje szybszy powrót do zdrowia. Jeśli poszukujesz doświadczonych ginekologów, skontaktuj się z Dolnośląskim Centrum Ginekologii i Zdrowia Rodziny https://www.dcg.wroclaw.pl/lyzeczkowanie-jamy-macicy.html.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu
Tak, jak w przypadku innych zabiegów inwazyjnych ingerujących w ciało, również w przypadku abrazji są różne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia.
Najważniejszym przeciwwskazaniem w tym wypadku jest rozwijająca się ciąża. Dlatego przed przeprowadzeniem zabiegu konieczne jest wykonanie badania krwi w celu oznaczenia poziomu hormonu beta-HCG, będącego pierwszym wskaźnikiem ciąży, który wzrasta już w pierwszych dniach po zapłodnieniu.
Do innych przeciwwskazań do przeprowadzenia abrazji zaliczają się ostre stany zapalne dróg rodnych, które objawiają się między innymi nieprawidłowymi upławami, o nietypowym wyglądzie i zapachu.
Właśnie dlatego przed wykonaniem zabiegu niezbędna jest konsultacja ginekologiczna oraz zrobienie wskazanych przez specjalistę bada.
Wskazania po zabiegu i możliwe powikłania
Zabieg ustalany jest zazwyczaj z wyprzedzeniem. Pacjentka w takiej sytuacji powinna poinformować ginekologa o przyjmowanych lekach i ewentualnych chorobach współistniejących. W przypadku przyjmowania leków zmniejszających krzepliwość krwi należy się również skontaktować z lekarzem prowadzącym lub rodzinnym w celu modyfikacji leczenia na parę dni przed zabiegiem, lub chwilowego jego zawieszenia, jeśli jest taka możliwość. Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, zabieg jest wykonywany w krótkotrwałej sedacji, dlatego też należy przed zabiegiem być na czczo.
Przez pierwszych 5-7 dni po zabiegu należy się oszczędzać i zaniechać kontaktów seksualnych oraz dbać o właściwą higieną intymną. Ma do na celu przeciwdziałać pojawianiu się zakażenia, czy nadmiernym krwawieniom, które należą do najczęstszych powikłań po łyżeczkowaniu. Przez kilka dni mogą również utrzymywać się bóle macicy lub całych dróg rodnych. Do cięższych powikłań po abrazji zalicza się:
- Zespół Ashermana – w wyniku zabiegu dochodzi do powstania blizn oraz zrostów na ścianie macicy, co może doprowadzić do zamknięcia światła macicy, a ostatecznie do poronień nawykowych oraz wtórnej niepłodności.
- Powikłania zakrzepowo-zatorowe;
- Uszkodzenie macicy lub szyjki macicy podczas wprowadzania narządu, co skutkuje całkowitym usunięciem narządu rodnego;
- Silne krwawienia w trakcie lub po zabiegu.
Choć zabieg jest obciążony ryzykiem powikłań, jednak nadal stanowi, jedną z najprostszych metod diagnostycznych.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany