Dieta ketogeniczna dla kobiet – czy jest skuteczna?

Dieta ketogeniczna ma swoich wyznawców wśród obu płci, ale czy jest tak samo bezpieczna dla każdej z nich? Badania w dużej mierze skupione są wokół mężczyzn, pomijając tym samym kobiety. Czy keto dieta jest dla nich bezpieczna i równie skuteczna? Na szczęście mamy co raz więcej doniesień o wpływie keto diety również na płeć piękną!
Dieta ketogeniczna dla kobiet
Dieta ketogeniczna dla kobiet może specjalnie dobrze służyć tym paniom, które cierpią z powodu zespołu policystycznych jajników. Badania wskazują, że dopasowany keto jadłospis może poprawić gospodarkę hormonalną, a także pomóc w pozbyciu się nadwagi i zwiększyć płodność. Choroba ta często powoduje tycie i spowalnia metabolizm. Należy jednak pamiętać, że trzeba skonsultować z lekarzem przejście na dietę ketogeniczną, ponieważ jej założenia są dość restrykcyjne.
Czy keto na odchudzanie, to dobry sposób dla kobiety?
Dieta keto dla kobiet przynosi pozytywne rezultaty w postaci miarowego zrzucania kilogramów. Dzieje się tak, ponieważ poprzez przyjmowanie dużej ilości zdrowych tłuszczy i redukcji węglowodanów do około 10%, zwiększa się spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto stosowanie tej diety zmniejsza spożycie kalorii przez wytwarzany deficyt kaloryczny, a także hamuje odczuwanie głodu. Dlaczego nie pojawia się charakterystyczne odczucie ssania w żołądku. Stosowanie się do keto jadłospisu minimalizuje wytwarzanie się hormonów, takich jak insulina. Badania pokazują, że osoby z nadwagą, które stosowały dietę keto przez 14 tygodni, w znacznej mierze utraciły tkankę tłuszczową. Co więcej – traciły jej więcej, niż osoby stosujące niskotłuszczową dietę.
Dieta keto, a cukier
Dieta ketogeniczna nie jest dobra dla osób z cukrzycą typu 1, ale… dla osób z cukrzycą typu 2 może okazać się wybawieniem! Badania wykazują, że kobiety stosujące tą dietę i cierpiącą na cukrzycę w znaczny sposób utraciły masę ciała, a poziom cukru we krwi się zmniejszył. Dieta niskotłuszczowa nie wpływa w żaden sposób na poziom cukrzycowy, za to keto wpływa pozytywnie! Dodatkowo może pozytywnie działać na stany depresyjne.
Keto, a nowotwory
Wykazano, że trzymanie restrykcji diety keto jest korzystne u osób, które cierpią na niektóre nowotwory. Oczywiście jest to sposób na wspomaganie terapii, zalecany jako dodatek do leków. Spadek cukru we krwi może bowiem tworzyć nieprzyjazne środowisko dla rozwoju komórek rakowych, tym samym hamuje ich wzrost i rozprzestrzenianie się. Jest to skuteczna metoda w przypadku walki z endometrium czy rakiem jajnika.
Przeciwwskazania do diety ketogenicznej
Niestety, dieta keto nie jest dla wszystkich. Przed rozpoczęciem jej należy sprawdzić swoje zdrowie i zrobić badania kontrolne. Ketoza nie jest dobra dla osób, które mają podwyższony cholesterol, a także problemy z sercem. Duża ilość przyjmowanych tłuszczy może źle wypływać na ten organ. Jeśli chodzi o kobiety, to dieta ta musi być całkowicie wykluczona w przypadku ciąży czy karmienia piersią!
Inne przeciwskazania:
- niewydolność wątroby lub nerek
- uzależnienie od alkoholu lub narkotyków
- cukrzyca typu 1
- zapalenie trzustki
- zaburzenia metabolizmu tłuszczy
- niedobory niektórych minerałów i witamin
- choroba krwi – porfiria
- zaburzenia odżywiania
Dieta ketogeniczna dla kobiet może być niezwykle skuteczna do walki z nadwagą lub otyłością i problemami z cukrzycą typu 2. Jest to to jednak restrykcyjna dieta, która powinna być skonsultowana z lekarzem. Należy również pamiętać, że po jej rozpoczęciu mogą pojawić się objawy podobne do grypy. Nie należy się tym przejmować, o ile nie trwają bardzo długo.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.