Dla kogo przeznaczona jest arteterapia?

Metody leczenia schorzeń fizycznych i psychicznych oparte na działaniach psychoterapeutycznych są w dzisiejszych czasach bardzo obszerną dziedziną, która dynamicznie się rozwija. Co jakiś czas pojawia się nowa metoda, która wnosi nową perspektywę na leczenie i ma pomóc pacjentom wrócić do zdrowia. W ostatnich latach na popularności mocno zyskała arteterapia, która opiera się na leczeniu przy pomocy sztuki. W tym artykule postaramy się przedstawić, co ma wspólnego sztuka z leczeniem i dla kogo ta metoda może okazać się bardzo pomocna.
Czym jest arteterapia?
Arteterapia to najprościej mówiąc, leczenie przez sztukę. Zaliczana jest ona do psychoterapii, a głównym elementem tej metody jest wykorzystywanie obiektów artystycznych. Arteterapia przeprowadzana jest przez odpowiednio wykwalifikowane osoby, które ukończyły studia lub profesjonalne kursy arteterapii i posiadają ku temu odpowiednie zaświadczenie ukończenia szkolenia. Do wzięcia udziału w sesjach terapeutycznych wykorzystujących sztukę, niepotrzebne są żadne umiejętności artystyczne. Oznacza to więc, że może wziąć w niej udział każdy. Elementy sztuki dla osoby, która zdecydowała się na podjęcie arteterapii, są bramą do świata wewnętrznego, składającego się z myśli, uczuć i emocji. Najczęściej robi się to po to, by pacjent, mógł lepiej poznać swoją wewnętrzną stronę, do której ma problem dotrzeć przy użyciu innych metod.
Kto może skorzystać z arteterapii?
Arteterapia to forma leczenia poprzez sztukę, skierowana praktycznie do każdego. Niezależnie od wieku oraz umiejętności pacjenta, jej działanie może mieć bardzo pozytywny wpływ na psychikę. Najczęściej wykorzystywana jest wśród dzieci, jednak mogą z niej skorzystać oczywiście również dorośli. Szczególnie zalecana jest dla pacjentów, którzy mają problemy z depresją, zaburzeniami lękowymi, komunikacją, uzależnieniami, nerwicą oraz traumą po różnych wydarzeniach. Często pomaga ona także osobom niepełnosprawnym intelektualnie lub osobom cierpiącym na poważne choroby, takie jak np. nowotwór, które wpływają na samopoczucie i motywację do życia pacjenta.
Szczególnie dobrze na arteterapię reagują dzieci. Ta metoda skutecznie pozwala pomóc podopiecznym po przejściach, dzieciom ze spektrum autyzmu lub z zaburzeniami psychicznymi. Pacjenci po odbyciu tej terapii stają się spokojniejsi i potrafią lepiej radzić sobie ze stresem, napięciem i blokadą emocjonalną. Istnieją różne formy arteterapii, a to jaka metoda zostanie wybrana, jest pozostawiane w gestii terapeuty, chociaż pacjent też może mieć na to wpływ. Arteterapeuta może dopasować daną technikę do pacjenta i jego predyspozycji, by jak najlepiej mu pomóc w powrocie do zdrowia..
Metody arteterapii
To ile metod arteterapii istnieje, jest zależne głównie od ilości istniejących dziedzin sztuki. Najczęściej przeprowadzane są jednak zajęcia terapeutyczne, bazujące na kilku formach twórczości. Każda z tych technik ma inne celu, dlatego przed wyborem techniki warto dokonać konsultacji z lekarzem psychoterapeutą, które będzie wiedział, co da najlepsze efekty przy danych schorzeniu. Wśród dzieci bardzo popularna jest choreoterapia, która opiera się na tańcu i ruchu, co pozwala na zwiększenie świadomości swojego ciała. Popularna jest również muzykoterapia, która opiera się na pracy z własnym głosem, słuchaniu muzyki oraz na graniu przy pomocy instrumentów. Chętnie wybierana jest także terapia przy użyciu sztuki plastycznej. Polega ona często na modelowaniu, rzeźbieniu i rysowaniu. Każda z tych metod na inny sposób pozwala oderwać się od życia codziennego i pozwala lepiej poznać siebie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.