Do czego służy podpis kwalifikowany?

Praca zdalna, organy administracji publicznej online, zawieranie umów na odległość, porozumienia między kontrahentami ustanawiane za pośrednictwem internetu to rzeczywistość, w której obecnie żyjemy. Wszystko to sprawia, że coraz popularniejsze stają się cyfrowe narzędzia biznesowe. Jednym z nich jest elektroniczny podpis kwalifikowany. Co to takiego i do czego służy podpis kwalifikowany?
Czym jest i jaką funkcję pełni podpis kwalifikowany?
Podpis kwalifikowany działa na takiej samej zasadzie, jak własnoręcznie złożony podpis na papierze. Uwierzytelnia on dokument oraz stanowi dowód, że składający taki podpis zgadza się z zawartymi w tym dokumencie warunkami. Podpis kwalifikowany ma moc prawną, a jego funkcjonowanie i stosowanie reguluje ustawa o podpisie kwalifikowanym – Ustawa z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej.
Podpis kwalifikowany to podpis elektroniczny posiadający identyczną moc prawną, co podpis własnoręczny. Jest on poświadczony specjalnym certyfikatem kwalifikowanym, który pozwala na weryfikację osoby składającej podpis i tylko ona może go używać.
Podpisem kwalifikowanym można poświadczyć dowolny dokument.
W przeciwieństwie do profilu zaufanego przy pomocy podpisu kwalifikowanego można nie tylko załatwiać na odległość sprawy administracyjne, lecz także przykładowo zawierać skomplikowane umowy biznesowe online czy też brać udział w aukcjach elektronicznych na platformach przetargowych.
W jakich sytuacjach można użyć podpisu kwalifikowanego?
- Podpisywanie deklaracji w systemie Płatnik.
- Uwierzytelnianie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).
- Składanie deklaracji podatkowych online w Urzędzie Skarbowym.
- Podpisywanie i składanie sprawozdań finansowych do KRS.
- Przekazywanie organom podatkowym Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).
- Rejestracja i identyfikacja wykonawców uczestniczących w aukcjach/przetargach.
- Podpisywanie umów oraz udział w aukcjach za pośrednictwem elektronicznych platform przetargowych.
- Potwierdzanie tożsamości w urzędach oraz pomiędzy pracownikami jednostek administracji publicznej.
- Przesyłanie do GIIF informacji o transakcjach finansowych.
- Transfer Jednolitych Europejskich Dokumentów Zamówienia (JEDZ).
- Podpisywanie i pobieranie akt pracowniczych osób zatrudnionych oraz zleceniobiorców.
- Zawieranie umów cywilno-prawnych online.
- Udział w zabezpieczonych aukcjach i przetargach elektronicznych.
- Przesyłanie faktur elektronicznych drogą elektroniczną.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.