Historia Deutz AG

Deutz AG to niemiecka spółka akcyjna założona w 1864 roku w Kolonii. Na samym początku firma zajmowała się jedynie produkowaniem silników spalinowych, z biegiem lat jednak jej asortyment ewoluował. Współcześnie Deutz AG jest również producentem maszyn rolniczych i przemysłowych, a także autobusów i samochodów ciężarowych. Jej produkty zyskują uznanie na całym świecie. Jaka była droga do sukcesu Deutz AG?
Firma z ponad 100-letnią tradycją
Za początek niemieckiego przedsiębiorstwa Deutz AG uważa się otwarcie fabryk silników N. A. Otto & Cie. Wydarzenie to miało miejsce w 1864 roku w Kolonii. Fabryka została otwarta przez duet: Eugen Langen i Nicolaus August Otto. Fabryka od początku swojego istnienia działa niezwykle prężnie. Niemal dekadę później zmieniła nazwę na Gasmotoren-Fabrik Deutz AG, a cztery lata później rozpoczęła produkcję czterosuwowych silników Otto. Przy ich produkcji pracowały takie ikony rynku motoryzacyjnego jak Gottlieb Daimler czy Wilhelm Maybach. Koniec wieku XIX dla Deutz AG był więc niezwykle udany i pełny sukcesów. W tym zakresie niewiele zmieniło się na początku XX wieku. Marka stale się rozwijała i rozszerzała ofertę produkcyjną, głównie bazując na własnych patentach. Deutz na początku XX wieku budował m.in. lokomotywy z silnikami Diesla oraz stacjonarne silniki na licencji MAN. W fabrykach firmy powstawały też modele wozów strażackich z silnikiem spalinowym oraz samochody wyścigowe o pojemności skokowej 1,3 litra.
Wiek silników
Trudny wiek XX nie zatrzymał produkcji Deutz AG. W latach 1926-1945 marka wielokrotnie zmieniała nazwę, a także inwestowała w nowe gałęzie produkcyjne. Z jej fabryk wychodziły zarówno samochody osobowe, jak i ciężarówki, ciągniki artyleryjskie, ciągniki rolnicze z silnikiem Diesla. W czasie działań zbrojnych II wojny światowej firma zajmowała się natomiast produkcją wozów pancernych, ciężarówek i pojazdów gąsienicowych i półgąsienicowych. Do swojej standardowej produkcji Deutz AG powrócił dopiero po zakończeniu działań zbrojnych. Nie było to jednak łatwe w wyniki II wojny światowej Deutz AG utracił wiele swoich fabryk. W tych nowo wybudowanych po 1945 roku produkowano przede wszystkim silniki Diesla z chłodzeniem powietrznym. W latach 60 XX wieku zaczęto natomiast, budowę wagonów roboczych, a także traktorów znanych w Niemczech jako Deutz-Fahr, natomiast w USA – pod marką Deutz Alli. Lata 60. XX wieku to także rozpoczęła produkcję autobusów i ciężarówek. Już dekadę później aż 40% produkcji Deutz AG stanowiły właśnie samochody ciężarowe i autobusy.
Maszyny rolnicze, które zmieniły świat
Deutz AG na świecie znana jest przede wszystkim z nowoczesnych maszyn rolniczych. Wśród modeli, które odniosły największy sukces, wymienia się pierwszy niemiecki kombajn zbożowy z napędem hydrostatycznym. Swoją premierę miał on w 1965 roku. Na całym świecie znane są też ciągniki Deutz-Fahr. W 1968 roku świat poznał serię ciągników 06, która produkowana jest do dziś. Miano kultowego traktora zyskały również maszyny z serii INTRAC. Są one ciągnikami wielozadaniowymi z automatycznymi zaczepami do narzędzi. Charakteryzują się nietypowym ułożeniem kabiny – w kierunku do przodu oraz podnośnikiem OM z przodu. Ciągniki INTRAC znajdują zastosowanie zarówno w pracach rolniczych, jak i budowlanych oraz przemysłowych.
Stabilizacja i rozwój
Koniec wieku XX przyniósł Deutz AG stabilizacje i stały rozwój. Mimo że nazwa marki zmieniała się w tym czasie kilkakrotnie, to nie wpłynęło to na jej pozycje na światowym rynku. Od 1997 roku przywrócono filmie jej pierwotną nazwę, pod którą jest znana do dziś. W 2001 roku zaprzestano budowy maszyn przemysłowych i skupiono się na bardziej rozwojowych gałęziach rynku motoryzacyjnego. Fabryki, w których budowane są maszyny Deutz AG zlokalizowane są w Kolonii, Ulm, Hiszpanii oraz Chinach. W XXI wieku Deutz AG skupia się przede wszystkim na produkcji silników ekologicznych i wysokosprawnych. Swoje konstrukcje dostarcza najważniejszym producentom samochodów na całym świecie. Obecnie Deutz AG zatrudnia ponad 5000 pracowników, w jej skład wchodzą 22 spółki – córki, a przedstawicielstwa Deutz AG można odnaleźć w 130 krajach na świecie, w tym w Polsce.
BTH FAST oficjalny dystrybutor Deutz AG w Polsce https://www.bthfast.pl/.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.