Kiedy i dlaczego stosować systemy refleksyjne?

Systemy refleksyjne to inwestycja na lata. Dzięki zabezpieczeniu dachu takim rodzajem izolacji, promieniowanie podczerwieni jest odbijane. W praktyce oznacza to, że w okresie zimowym nasz dom jest chroniony przed wychłodzeniem się, a latem – przed przegrzaniem. Zapewnia nam to komfort przez cały rok, a na dodatek chroni nasz dach przed sukcesywnym niszczeniem, dzięki czemu pozwala nam zaoszczędzić pieniądze, które z czasem należałoby przeznaczyć na remont dachu.
Promieniowanie podczerwone – o co z tym chodzi?
W okresie późnej wiosny i lata, duża część – bo aż około 90 procent – energii cieplnej wewnątrz budynków pochodzi z promieniowania podczerwonego. Aby budynek podczas upałów nagrzewał się mniej, a przebywanie w nim było komfortowe, warto skorzystać z licznych dostępnych systemów refleksyjnych.
Warstwa termoizolacji refleksyjnej ma za zadanie odbijać promieniowanie podczerwone i tym samym obniżać poziom nagrzewania się powierzchni i temperaturę wewnątrz budynku. Dziś termoizolacje refleksyjne są powszechnie wykorzystywane w budownictwie.
Jakie są zalety systemów refleksyjnych?
Uporczywe upały wpływają, rzecz jasna, na koszty (gdy jest zbyt gorąco, staramy się schładzać pomieszczenie za pośrednictwem klimatyzacji). Im cieplej, tym są one wyższe. Nie bez znaczenia jest jednak również nasze samopoczucie, które przy wysokich temperaturach może się pogarszać. Nie jest to dobre szczególnie w przypadku osób starszych, zmagających się m.in. z chorobami serca. Aby zapewnić im komfort, montujemy klimatyzatory i generujemy wysokie koszty – i dzieje się to regularnie.
O wiele lepszą i korzystniejszą opcją wydaje się być instalacja systemów refleksyjnych. Taka inwestycja rozwiąże problem przegrzewanych pomieszczeń na długie lata, a jednocześnie zapewni ochronę przed zimowymi chłodami. Dzięki systemom refleksyjnym dach jest niejako zabezpieczony przed zniszczeniami, jakie nierzadko powstają na przykład w wyniku trudnych warunków pogodowych. Oznacza to, że żywotność dachu staje się wyraźnie dłuższa.
Gdzie najbardziej przydadzą się systemy refleksyjne?
Systemy refleksyjne powinny znaleźć się przede wszystkim w magazynach i halach produkcyjnych. Dlaczego? Ponieważ są to na ogół duże przestrzenie i niełatwo jest je schładzać. Maszyny, które w wielu przypadkach pracują w nich przez wiele godzin, generują dodatkowe ciepło. Nie jest łatwo wydajnie pracować w takich warunkach, toteż systemy refleksyjne wydają się być odpowiednim wyborem.
Takie rozwiązanie coraz częściej znajduje jednak zastosowanie również w domach jednorodzinnych. Cieplejsze lata sprawiają, że niełatwo wytrzymać we własnym domu. Dzięki systemom refleksyjnym temperatura w budynku może spaść nawet o 10 stopni, w związku z czym zapewnia nam odczuwalną różnicę i poprawia komfort.
O izolacji refleksyjnej należy pomyśleć też wszędzie tam, gdzie przebywają zwierzęta lub przechowuje się produkty wrażliwe na wpływ konkretnych temperatur, np. mięso, leki etc.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.