Jakie objawy mogą zaniepokoić zakażeniem covid-19

W ostatnich tygodniach świat stanął w cieniu zagrożenia pandemicznego, które błyskawicznie skupiło na sobie uwagę ludzi, w tym oczywiście mediów na całym globie. To, że nowy koronawirus jest poważnym powodem do niepokoju jest niezaprzeczalnym faktem, natomiast niemniej groźna jest panika wywoływana dezinformacją społeczeństwa.
Czujemy się więc zobowiązani do wyjaśnienia kilku podstawowych kwestii związanych z chorobą oraz poinstruowania, jakie objawy są dla niej charakterystyczne. Na wstępie warto sprostować stosowane powszechnie nazewnictwo, ponieważ chaos informacyjny nie sprzyja klarowności podawanych danych. COVID-19 jest chorobą wywoływaną przez koronawirus o nazwie SARS-CoV-2 – wszelkie inne określenia są błędne i sprzeczne z oficjalnie przyjętymi.
Pierwsze przypadki miały miejsce w listopadzie 2019 roku w chińskiej prowincji Hubei, a za główne ognisko uznaje się miasto Wuhan. Stamtąd epidemia rozprzestrzeniła się w ciągu kilkunastu tygodni na cały świat, w tym Polskę, wywołując skutki, jakie niestety zmuszeni jesteśmy zaakceptować i zrobić wszystko, aby zagrożenie jak najszybciej minęło, zbierając przy tym jak najmniej liczne żniwo. Często jednak obawiamy się o zakażenie, przejmując się symptomami, które z COVID-19 nie mają nic wspólnego. Dlatego wyjaśniamy, jakie są typowe objawy choroby i kiedy warto przemyśleć kontakt ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, a kiedy sprawę można bez strachu zbagatelizować i leczyć się domowymi sposobami.
Wysoka gorączka
To jasne – gorączka może być efektem silnego przeziębienia czy grypy i absolutnie nie być wywołana koronawirusem. Faktem jest natomiast to, że wystąpiła ona u ok. 90% wszystkich badanych przypadków. Powinniśmy więc mieć się na baczności, jeśli zaczyna ona przekraczać 39 stopni i staje się niemożliwa do zbicia, a do tego towarzyszą jej…
Suchy kaszel i duszności
Połączenie tych trzech objawów powinno nas skłonić przynajmniej do pozostania w domu przez kilka dni. COVID-19 zwykle towarzyszy bardzo męczący, wręcz wycieńczający suchy kaszel, nierzadko też u badanych pacjentów występowały duszności, stąd wymienia się je jako jedne z głównych oznak zakażenia. Jeśli utrzymują się one nieprzerwanie przez kilka dni, a do tego nasilają się oraz są odporne na leki i sposoby stosowane przy tradycyjnym przeziębieniu, może to świadczyć o zarażeniu.
Kłopoty z oddychaniem i płytki oddech
Są chyba najbardziej charakterystycznymi symptomami choroby. W wyniku jej postępowania może dojść do infekcji dolnych dróg oddechowych i atypowego zapalenia płuc, których powikłaniem jest zespół ostrej niewydolności oddechowej, stąd właśnie wyżej wymienione objawy. W przypadku ich wystąpienia powinniśmy bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną (wykaz wszystkich SSE znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia) lub przy użyciu własnego środka transportu, nie korzystając z komunikacji publicznej, zgłosić się do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.
Inne oznaki COVID-19
Wśród osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 zaobserwowano też rzadziej występujące przejawy choroby, takie jak biegunka, dreszcze, bóle mięśni, wymioty i ogólne osłabienie. Zwykle jednak ich samodzielne wystąpienie, bez wymienionych wcześniej, nie jest w żadnym stopniu tożsame z COVID-19.
Dokładne instrukcje postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia są opublikowane w serwisie Ministerstwa Zdrowia i należy się do nich bezwzględnie stosować. Przede wszystkim jednak, pamiętajmy że zakażenie nie jest równoważne z wyrokiem śmierci, bowiem u 80% chorych objawy są bardzo łagodne, a to, czy służba zdrowia będzie wydolna zależy głównie od nas samych – naszego postępowania, wyobraźni i odpowiedzialności za siebie i innych. Zachowajmy spokój, nie panikujmy, stosujmy się do zaleceń i… stopniowo wracajmy do normalności.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Ciężko się odnieść do tego całego covidu.. Kaszel katar.. – to może normalna grypa? Panika i panika – to wzmaga chorobliwość. Nie znam nikogo, kto by chorował i wydaje mi się, że to jakaś ściema.. Statystyki, statystykami – ale od zawsze mówili, żeby nie ufać mediom.. Człowiek już sam nie wie co ma myśleć.
Jeden z moich znajomych pracuje w szpitalu.. To co opowiada – Jak poważny może być coronavirus – to jakiś obłęd. Niby zwykły kaszel, katar, duszności.. a później miliony innych objawów – nawet jak się go już przejdzie.. Zmęczenie, drżenie rąk.. Uważajcie na siebie i nie olewajcie żadnych objawów.. Lepiej sprawdzić, niż później żałować, że się nie zrobiło nic. Dużo zdrowia i rozwagi życzę! Pozdrawiam.