Ładunki transportowe – jakie występują i czym się różnią?

Rodzaje ładunków transportowych
Istnieje kilka podziałów ładunków przewozowych. Pod względem technicznej podatności przewozowej zostały one podzielone na:
- Ciała lotne;
- Ciecze;
- Ciała stałe – które dodatkowo dzieli się na:
- Bezksztaltne;
- W sztukach;
- Zwierzęta żywe.
Ponadto ładunki transportowe można podzielić również ze względu na ich cechy zewnętrzne. Tu wyróżnia się ładunki:
- Drobnicowe – to produkty przetworzone i nieprzetworzone, które transportuje się w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych. Ich transport bywa jednak uciążliwy i pracochłonne;
- Masowe – czyli ładunki transportowane bez opakowania, które występują w postaci suchej (np. węgiel, drewno), lub płynnej (np. ropa naftowa). Ze względu na swoją formę są one przewożone drogą morską lub koleją;
- Półmasowe – to ładunki częściowo przetworzone, które można policzyć i zważyć, ale ze względu na gabaryty traktuje się je jako ładunki masowe, np. drewno, rolki blachy.;
- Mieszane – przewozi się je jednym pojazdem w celu zoptymalizowania kosztów transportu.
To, z jakim rodzajem ładunku ma się do czynienia, wpłynie m.in. na to, w jaki sposób, jakim pojazdem oraz na jakich warunkach przedmiot ten będzie przewożony. Ponadto w spedycji istnieje również kilka innych pojęć związanych z ładunkiem, o których warto wspomnieć.
Ładunek powrotny – co to?
To ładunek zabrany z punktu przeładunkowego, gdzie wyładowano całość lub część towaru. Takie postępowanie pozwala uniknąć problemy pustej przestrzeni, która na powrocie się marnuje. Warto ładunki powrotne uwzględnić w procesie logistycznym ze względu na to, że korzystnie wpłyną one na zwiększenie dochodów. W końcu będzie można uniknąć pustych przejazdów. Ponadto podnosi on opłacalność całego zlecenia. Z tego też względu rozwiązanie to jest niezwykle popularne.
Czym jest ładunek ponadgabarytowy?
Kolejnym istotnym pojęciem jest ładunek ponadgabarytowy, który jest rodzajem specjalistycznej usługi transportowej. Jest ona bowiem ukierunkowana na przewóz dużych przedmiotów, np. maszyn budowlanych, samochodów itd. Ze względu na swoje rozmiary i dużą wagę, ładunek ten przekracza normy, jakie obowiązują na drogach publicznych – co należy zresztą uwzględnić na etapie planowania trasy przejazdu.
Ładunki chłodnicze – czym są?
Często firmy spedycyjne przewożą również ładunki chłodnicze. Charakteryzują się one tym, że potrzebują odpowiedniej temperatury – nawet w trakcie transportu. W przeciwnym wypadku ulegną one uszkodzeniu, co w przypadku żywności może spowodować także zepsucie produktu. Z tego też względu ładunki chłodnicze wymagają specjalistycznego transportu drogowego, morskiego lub kolejowego – w chłodniach, mroźniach i izotermach.
Ładunek całopojazdowy – na czym polega?
To rozwiązanie idealne dla osób, które chcą uniknąć pustych przejazdów powrotnych. Polega ona na tym, że klient zamawia całą powierzchnię ciężarówki, którą następnie po załadowaniu wysyła do jednego odbiorcy. Przyspiesza to również proces przewozu ładunku – można bowiem uniknąć oczekiwania na awizację.
Ładunek w spedycji – podsumowanie
Mimo bardzo dużej różnorodności ładunki transportowe mają również wiele cech wspólnych – a m.in. tego, że wymagają przewiezienia z punktu A do punktu B. Dlatego też warto postawić na wybór spedytora, który zagwarantuje bezpieczny transport pod wyznaczony adres.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.