Na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera stacjonarnego?

W dzisiejszym świecie coraz więcej korzystamy z usług internetowych. Wykorzystywane do tego celu są urządzenia komputerowe. Komputer stał się stałym wyposażeniem mieszkania. Często zdarza się, że każdy z domowników posiada swój własny sprzęt. Jedni wykorzystują go do prac biurowych inni na przykład do grania w gry. Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze komputera?
Karta graficzna
Gracze to grupa, która potrzebuje wydajnego sprzętu, który zapewni optymalną liczbę klatek na sekundę. W głównej mierze odpowiada za to karta graficzna. Aktualnie na rynku dominują dwie firmy Nvidia oraz AMD. Technologia wykorzystywana do produkcji kart graficznych ulega ciągłemu rozwojowi. Ostatnią dużą zmianą było wprowadzenie serii RTX. Dawała ona dostęp do technologii ray tracingu.
Procesor
Kolejnym aspektem wpływającym na płynność gry jest używany procesor. Tutaj najważniejsze są trzy rzeczy: taktowanie procesora, Ilość rdzeni oraz ilość wątków. W każdym przypadku lepsze są jednostki z wyższą wartością.
Płyta główna
Płyta główna w większości przypadków musi zawierać odpowiedni chipset. Jest to gniazdo, w którym osadza się procesor. Należy też zwrócić uwagę na ilość maksymalnie obsługiwanej ilości pamięci RAM.
Pamięć RAM
Pamięć podręczna odpowiada za ilość danych, które mogą być wykorzystywane w danym momencie przez procesor. Aktualnie standardem stała się wartość 8 Gb pamięci. W przypadku PC przeznaczonego do grania w gry zaleca się podwojenie tej wartości lub rozbudowanie jej aż do 32 Gb.
Zasilacz
Zasilacz odpowiada za zmianę prądu stałego z gniazda na zmienny wykorzystywane przez komputer. Jego najważniejszą cechą jest wartość mocy, jaką może wygenerować. Kolejnym ważnym czynnikiem jest to jaką osiąga on sprawność. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość zasilaczy posiada sprawność powyżej 80%. Każdy taki zasilacz posiada certyfikat to potwierdzający. Należy zwrócić uwagę, że mają one klasy odpowiadające ich jakości. Zaleca się używanie certyfikatów o poziomie Gold wzwyż.
Dysk twardy
Aktualnie na rynku dominują dwa rodzaje dysków SSD i HDD. Dyski HDD mają dużą pojemność, jednak są znacznie wolniejsze od ich konkurentów. Dyski SSD są znacznie szybsze, jednak mogą przechowywać mniejszą ilość danych. Są one również droższe od HDD.
Obudowa
Jej najważniejszą cechą jest ochrona delikatnych podzespołów komputera przed uszkodzeniami mechanicznymi. Odpowiada też za przepływ powietrza wewnątrz, które schładza elementy jednostki. Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na ilość wentylatorów oraz gniazda i porty, które oferuje.
Więcej na temat technologii przeczytasz na: liskoduje.pl
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.