Na czym polega doradztwo prawne i kiedy warto z niego skorzystać?

Doradztwo prawne to usługa, która skierowana jest zarówno do przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Pozwala na zdobycie niezbędnej wiedzy w zakresie przepisów prawa, a tym samym uniknięcie błędów i ich konsekwencji. Wiele osób wciąż jednak nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, na co może liczyć, korzystając z usług doradcy oraz w jakich sytuacjach jego pomoc będzie niezastąpiona. Nadróbmy te zaległości!
Czym jest doradztwo prawne?
Doradztwo prawne to nic innego jak udzielanie porad dotyczących różnych dziedzin prawa przez osoby, które nie są adwokatami lub radcami prawnymi, lecz należą do Stowarzyszenia Doradców Prawnych. Zakres ich działalności określony jest w ustawie z dnia 2 lipca 2004 roku. Doradztwo prawne obejmuje udzielanie ustnych porad prawnych, wyjaśnianie poszczególnych przepisów prawa, pełnienie pełnomocnictwa w sprawach prawa cywilnego, opiniowanie i tworzenie dokumentów prawnych, umów oraz negocjowanie warunków.
Dlaczego warto zdecydować się na usługi doradztwa prawnego?
Korzystając z usług doradcy prawnego, który specjalizuje się w dziedzinie prawa, której dotyczy nasza sprawa, możemy zyskać bardzo wiele – przede wszystkim pewność, że nie naruszamy przepisów, będziemy również wiedzieli znacznie więcej na temat tego, w jaki sposób rozwiązać naszą sprawę.
Usługi doradców prawnych są zazwyczaj tańsze niż adwokata, dzięki czemu możemy liczyć na wsparcie specjalisty, a przy tym sporo zaoszczędzić.
Jaki rodzaj doradztwa prawnego wybrać?
Osoby i przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z usług doradztwa prawnego, mogą obecnie skorzystać z kilku form porady. Wśród nich wymienić możemy między innymi spotkanie dotyczące konkretnej sprawy, konsultację przez Internet, jak również stałą współpracę obejmującą kompleksowe doradztwo prawne dla danego klienta. Porady online są coraz częściej wykorzystywane przez osoby prywatne – są bowiem dostępne również dla osób, które nie mają możliwości udać się do kancelarii lub chcą zachować anonimowość. Stałe doradztwo prawne jest zaś najczęściej wybierane przez przedsiębiorców. Z racji wielu spraw, z którymi zwracają się do doradcy, jest to po prostu bardziej opłacalne.
Ile kosztuje pomoc doradcy?
Ceny porad prawnych wahają się w zależności od miasta, w których są świadczone. W dużych ośrodkach, takich jak Warszawa, za pomoc prawną zapłacimy więcej, niż w małej miejscowości. Wiele zależy również od tego, na jaki rodzaj porady się zdecydujemy. Najtańsze są obecnie usługi świadczone przez Internet. Istnieją miejsca, w których możemy otrzymać darmową pomoc prawną, częściej zapłacimy kilkadziesiąt złotych.
W przypadku fizycznego spotkania z doradcą, za 30 minutową poradę zapłacimy ok 120-200 złotych. Najdroższa jest oczywiście stała obsługa doradcy prawnego – jej koszt to najczęściej kilkaset złotych miesięcznie.
Podsumowując, przepisy prawa w naszym kraju bywają zawiłe. Co więcej, często wprowadzane są zmiany, za którymi przeciętny Kowalski nie jest w stanie nadążyć. Dlatego też w sytuacji, w której musimy podjąć działanie związane z prawem (niezależnie od jego dziedziny) warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Fachowe doradztwo prawne pomoże nam podjąć korzystne dla nas decyzje i sprawi, że poczujemy się pewniej.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.