Ortopeda – lekarz od urazów?

Wielu osobom ortopeda kojarzy się jako specjalista, do którego trzeba udać się gdy dojdzie do urazów. Jest to prawdą, chociaż należy mieć świadomość, że to nie jedyne problemy, z którymi należy udać się do specjalisty.
Pomoc przy urazach
Urazy różnego typu – złamania, skręcenia, zwichnięcia – to problemy, z jakimi ortopedzi stykają się na co dzień. Do specjalisty zgłaszają się osoby po wypadkach, podczas których doszło do uszkodzenia układu kostnego, a także mięśniowego, więzadeł czy stawów, będących częścią szeroko rozumianego aparatu ruchu. Gdy dojdzie do uszkodzenia, lekarz wykonuje badanie pacjenta, często korzystając z pomocy badań obrazowych, RTG w przypadku kości lub USG w przypadku mięśni czy stawów. Na podstawie uzyskanych wyników dokonuje oceny indywidualnego stanu pacjenta oraz dopasowuje metody leczenia. Ortopeda zajmuje się również pacjentami podczas rekonwalescencji i rehabilitacji po przebytym urazie.
Ortopeda – lekarz od profilaktyki układu ruchu
Specjalista zajmuje się jednak nie tylko urazami, lecz także szeroko rozumianą profilaktyką układu ruchu. Ortopeda Łódź to możliwość umówienia wizyty specjalistycznej, podczas której lekarz oceni prawidłową budowę układu ruchu. Profilaktyka zyskuje szczególne znaczenie w kontekście dzieci, których kości i mięśnie rosną. U najmłodszych pacjentów duże znaczenie mają kwestie związane z wadami postawy, ich diagnostyką oraz leczeniem lub zapobieganiem.
Jak wygląda wizyta u ortopedy?
Przebieg wizyty u ortopedy może wyglądać różnie, w zależności od przyczyny konsultacji. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz wykonuje badanie. Dzięki temu zyskuje informacje, które mogą mieć ogromne znaczenie dla planowania dalszej terapii. U pacjentów z urazami konieczne jest ustalenie przyczyn i okoliczności wypadku. Jeśli zachodzi taka konieczność, pacjent jest kierowany na dodatkowe badania, jak np. RTG lub USG.
Podczas wizyty profilaktycznej specjalista dokonuje oceny całego układu kostnego, zwracając dużą uwagę na kręgosłup i wady postawy.
Na podstawie postawionej diagnozy lekarz podejmuje decyzję o kierunku dalszego leczenia, w tym o konieczności unieruchomienia kończyny lub wykonania operacji. Jeżeli pacjentowi towarzyszą silne dolegliwości bólowe, wówczas lekarz może podjąć decyzję o włączeniu preparatów farmakologicznych uśmierzających ból.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.