Recz o dobrej diecie – czy warto studiować dietetykę?

Naturalne, nieprzetwarzane jedzenie, dostosowane do potrzeb organizmu to klucz do sukcesu, aby być zdrowym i pełnym sił. A to połączone z aktywnością fizyczną daje duże szanse na długie i pozbawione chorób życie. Taki styl życia jest coraz bardziej popularny, ale mało kto z nas jest w stanie samemu zbilansować sobie menu, a co dopiero całej rodzinie. Tutaj doskonałym sposobem jest oddanie się pod opiekę wykwalifikowanemu dietetykowi lub samemu nim zostać, studiując dietetykę. Czym jest dietetyka? Czy to łatwy i przyjemny kierunek? Gdzie można po nim znaleźć pracę?Jakie są wymagania na uczelni?
O co w tym wszystkim chodzi?
Dietetyka to dziedzina nauki koncentrująca się na racjonalnym żywieniu, czyli dostosowanym do potrzeb konkretnego organizmu. Pozwala na skomponowanie menu dla osób zdrowych, aktywnych oraz tych ze schorzeniami, takimi jak cukrzyca, po zawałach, z alergiami pokarmowymi lub zmagających się z otyłością. Uczy jak zmieniać złe nawyki żywieniowe na te prozdrowotne, ponadto jak przechowywać żywność oraz jak rozpoznawać jej ewentualne nieprawidłowości. Łączy wiedzę na temat ludzkiej anatomii, fizjologii i procesów metabolicznych, farmakologii, mikrobiologii, chemii żywności, bromatologii i psychologii. Dzieli się na dwa działy — dietetyki klinicznej oraz dietetyki sportowej. Ta ostania skupia się na badaniach naukowych dotykających kwestii żywienia i wyczynowego uprawiania sportu.
Dietetyka studia – o czym powinieneś wiedzieć?
Studiowanie dietetyki może niektórym osobom nastręczać pewnych trudności. Na pierwszym miejscu stawia się na zdobycie rozległej wiedzy z zakresu wielu wspomnianych już wcześniej dziedzin. Kolejno skupia się na komponowaniu zbilansowanych posiłków na mocy obowiązujących norm np. w żywieniu dzieci lub kobiet w ciąży. Ponadto zgłębia się również psychologię, aby jak najlepiej dotrzeć do pacjenta, wybadać jego lęki i wątpliwości oraz by móc go właściwie zmotywować do wyzwania, jakim niewątpliwie jest zmiana nawyków żywieniowych.
Cechy dietetyka „z powołania”
Decydując się na ten kierunek studiów, musisz przede wszystkim interesować się żywieniem i zdrowym stylem życia. Być zmotywowanym do ciągłej nauki i samodzielnego poszerzania wiedzy o najnowsze badania i rozwiązania. Mieć w sobie empatię, łatwość nawiązywania kontaktów, pewność siebie, swobodę wysławiania się oraz miłe i przyjazne usposobienie.
Dietetyka studia – jak dostać się na wymarzony kierunek i gdzie znaleźć po nim zatrudnienie?
Podstawą jest oczywiście zdana matura z takich przedmiotów jak biologia, chemia, fizyka, informatyka, język obcy i matematyka.
Ukończenie studiów dietetycznych daje wiele możliwości pracy w laboratoriach, zakładach produkcji żywności, placówkach ochrony zdrowia, firmach zajmujących się żywieniem zbiorowym lub cateringiem, instytucjach poradnictwa żywieniowego, w organizacjach sportowych, a także we własnym gabinecie (często w połączeniu z profesją trenera personalnego). Wybór zależy tylko od ciebie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.