Regeneracja rozdzielaczy hydraulicznych

Hydraulika siłowa to podstawowy system, na którego budowie opierają się przeróżne maszyny, między innymi koparki czy wielkie kombajny górnicze. Układy hydrauliczne charakteryzują się wygodą sterowania oraz pozwalają na szybkie i precyzyjne wykonywanie pracy. Szereg zalet, jakie oferuje hydraulika siłowa, powoduje, że jest chętnie wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu. System hydrauliki siłowej to grupa części połączona w jeden układ zamknięty. Działanie układów oparte jest na wykorzystaniu cieczy pod ciśnieniem. Proces ten jest w pełni kontrolowany i z łatwością można nim sterować.
Rozdzielacze hydrauliczne – budowa i zastosowanie
Do czego w takim razie służą rozdzielacze hydrauliczne? Z samej nazwy wynika, że rozdzielacz jest mechanizmem kierującym. Jest to niezbędny element każdego systemu hydrauliki siłowej. Jednym z zadań rozdzielaczy jest kierowanie cieczą znajdującą się w układzie. Oprócz tego spełniają jeszcze jedną niezwykle ważne funkcję – zabezpieczają pompę przed przeciążeniami, do których może dojść podczas przerwy w dostarczaniu cieczy. Taka sytuacja może mieć miejsce z wielu powodów. Najczęściej jednak jest to wina uszkodzonych węży hydraulicznych lub nieszczelności całego układu. Pompa hydrauliczna często nazywana jest sercem maszyny, a to z tego powodu, że pracuje cały czas. Działa na wysokich obrotach od momentu włączenia, aż do zgaszenia maszyny. Z tego względu sprawna ochrona dla pompy w postaci rozdzielacza jest niezbędna.
Rozdzielacze hydrauliczne możemy podzielić ze względu na budowę na trzy rodzaje: gniazdowe, suwakowe i rozdzielacze obrotowe. Najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane w dostępnych na rynku maszynach są rozdzielacze suwakowe. W takim rozdzielaczu całą pracę wykonuje suwak, który porusza się wewnątrz cylindra. Jego zadaniem jest otwieranie lub zamykanie przepływu cieczy. Suwakiem można sterować mechanicznie, hydraulicznie i elektrycznie.
Pozostałe rodzaje rozdzielaczy różnią się tylko elementem, który odpowiada za ruch cieczy. Rozdzielacze gniazdowe zamiast suwaka mają kulkę połączoną ze sprężyną, a obrotowe wyposażone są w stożek z wydrążonymi kanałami.
Rozdzielacze hydrauliczne dzielimy także ze względu na liczbę sekcji. Dostępne są jedno-, dwu- i wielosekcyjne oraz takie, które sterowane są mechanicznie, ręcznie lub hydraulicznie. Rozdzielacze dzielimy także ze względu na bloki. Monoblokowe, czyli z jednym blokiem, są w stanie wytrzymać duże przeciążenia.
Regeneracja rozdzielaczy hydraulicznych – jak wygląda naprawa mechanizmu
Naprawa hydrauliki siłowej nie należy do najłatwiejszych. Niezbędny jest dobrze wykwalifikowany zespół, który bez problemu poradzi sobie z usterką. Naprawa rozdzielaczy zaczyna się od dokładnych oględzin całego mechanizmu. W zasadzie nieważne, jakiego podzespołu dotyczy naprawa, czy to rozdzielacz, czy pompa hydrauliczna, kluczem do sukcesu jest skrupulatna diagnoza i odszukanie wszystkich niesprawnych elementów. Niedopuszczalne jest, aby po naprawie okazało się, że nie wszystko zostało zrobione. Po odnalezieniu wszystkich usterek, serwis stara się w najkrótszym możliwym czasie dokonać naprawy. Gdy już wszystkie elementy po regeneracji są na swoim miejscu, przed oddaniem podzespołu w ręce klienta konieczny jest test. Test podzespołu ma na celu sprawdzenie, czy wszystko działa prawidłowo, dzięki czemu klient zyskuje gwarancję, że maszyna nie zawiedzie i da sobie radę w każdych warunkach. Oprócz testu podzespołu, kolejnym bardzo ważnym elementem jest kalibracja całej maszyny z nowym mechanizmem. Aby hydraulika siłowa w maszynie działała poprawnie i precyzyjnie, kalibracja jest niezbędna. Zła kalibracja lub pominięcie jej może skutkować trwałym uszkodzeniem podzespołów hydraulicznych.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany