Różnica między małą a dużą księgowością

Funkcjonujące na rynku biura rachunkowe najczęściej mają w swoich ofertach prowadzenie zarówno małej, jak i dużej księgowości. Nie zawsze przedsiębiorca może sobie wybrać, jak będzie wyglądać obsługa księgowa jego firmy. Niektóre formy działalności gospodarczej są od początku funkcjonowania zobligowane do prowadzenia dużej księgowości. Czym różni się ona od małej?
Mała a duża księgowość – najważniejsze różnice
Mała księgowość różni się od dużej zakresem obowiązków, które przedsiębiorstwo musi spełnić w związku z uzyskiwaniem przychodów i kosztów, aby działać w zgodzie z prawem. Nic więc dziwnego, że mała księgowość bywa nazywana uproszczoną, a duża księgowość – pełną. W przypadku tej pierwszej zakres obowiązków jest bowiem mniejszy.
Żeby nie pogubić się w formalnościach, wielu przedsiębiorców powierza księgowość wyspecjalizowanym podmiotom. Profesjonalna obsługa księgowa pozwala bowiem uniknąć wielu błędów. Specjaliści są również w stanie doradzić, co i w jakiej sytuacji wybrać. Czasem prawo pozostawia dowolność, a czasem narzuca określoną opcję.
Mała księgowość obejmuje takie formy rozliczania jak księga przychodów i rozchodów, karta podatkowa oraz ryczałt ewidencjonowany. Skorzystać z niej mogą:
- osoby fizyczne,
- spółki cywilne osób fizycznych,
- spółki jawne osób fizycznych,
- spółki partnerskie.
Przychody netto takiego podmiotu uzyskane w poprzednim roku obrotowym nie mogą jednak przekroczyć 2 000 000 euro. Przy obliczaniu równowartości tej kwoty w złotówkach bierze się pod uwagę kurs średni NBP, który obowiązywał w dniu 1 października poprzedniego roku.
Prowadzenie dużej księgowości wymaga nie tylko więcej wysiłku, ale i czasu. Dlatego profesjonalna obsługa jest w tym przypadku wskazana. W ten sposób muszą rozliczać się nie tylko przedsiębiorstwa, które przekroczyły limit 2 000 000 euro, ale i spółki: akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowe oraz komandytowo-akcyjne. Natomiast w przypadku małej księgowości do pewnego momentu przedsiębiorca może rozliczać się bez konieczności zatrudniania zewnętrznej firmy lub pracownika.
Obsługa księgowa Olsztyn – zapraszamy po więcej informacji.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.