Upadłość firm a pandemia koronawirusa…?

Decydując się na prowadzenie firmy, zawsze musimy wziąć pod uwagę ryzyko niepowodzenia naszych biznesowych planów. Przedsiębiorcom w trudnej sytuacji niewypłacalności czasem pozostaje już tylko jedna opcja. Upadłość firm. Ogłoszenie upadłości nie jest jednak prostym postępowaniem, a w dobie pandemii koronawirusa wydaje się szczególnie problematyczne…
Pandemia koronawirusa zaburzyła znany nam dotychczas porządek – nie tylko w procesach gospodarczych zachodzących na rynku, lecz także w przypadku postępowania administracyjnego. Wielu przedsiębiorców w trudnej sytuacji finansowej może czuć dezorientację. Jak obecnie należy postępować przy niewypłacalności? Co warto wiedzieć na temat zgłaszania upadłości podczas pandemicznych obostrzeń? Gdzie szukać pomocy i kiedy warto z niej skorzystać?
Upadłość firm – dlaczego ostatnio zwiększyła się skala niewypłacalności?
Upadłość firm w roku 2020 i obecnie, w roku 2021, nierzadko jest związana ze zmianami na rynku, które wywołała pandemia koronawirusa. Polskie programy pomocowe nie wystarczyły części przedsiębiorców, aby poradzić sobie z sytuacją niewypłacalności. Chwilowe problemy ze spłatą zobowiązań to jednak często tylko stan przejściowy. Kiedy jednak niewypłacalność nabiera charakteru długoterminowego, ogłoszenie upadłości firm bywa już jedyną opcją postępowania. Na stronie Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej możemy sprawdzić aktualną listę upadłości firm i upadłości konsumenckiej oraz listę postępowań restrukturyzacyjnych. Jak widać, w ostatnim czasie liczba ogłoszeń niestety wzrosła.
Upadłość firm w czasach pandemii. Gdzie szukać pomocy?
Ogłoszenie upadłości firm często wiąże się z długim postępowaniem sądowym. Obecnie sądy nie zawsze jednak funkcjonują na takich samych zasadach co wcześniej, przed wprowadzeniem obostrzeń – nie wszystkie rozprawy odbyły się zgodnie z planem. Co więcej, wprowadzone tarcze (np. 4.0) otworzyły przedsiębiorcom nowe możliwości w kontekście restrukturyzacji oraz upadłości firm. Właśnie dlatego, przed podjęciem ostatecznej decyzji o dalszych losach swojego przedsiębiorstwa, warto skontaktować się z profesjonalną kancelarią, specjalizującą się w zakresie upadłości firm i restrukturyzacji. Może się okazać, że mamy możliwości, o których zwyczajnie nie wiedzieliśmy.
Jak wygląda współpraca z kancelarią w zakresie upadłości firm?
Na początku przeprowadzana jest wstępna weryfikacja sytuacji dłużnika. Sprawdzane są różne kwestie, między innymi: jaki jest stan prawny i majątkowy dłużnika, jego stan zadłużenia, prawdopodobieństwo niewypłacalności i przesłanki do złożenia wniosku o upadłości firm. Później, jeśli sprawa spełnia przesłanki upadłości firm, w ciągu 2 tygodni od ich wystąpienia należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości firm. Wszystko odbywa się z pełnym wsparciem kancelarii, która nie tylko zajmuje się przygotowaniem stosownych wniosków i reprezentacją klienta, lecz także kontrolą przebiegu całego procesu postępowania upadłościowego.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.