Z czego wykonuje się domy modułowe?

Domy modułowe niewielkich rozmiarów to bardzo interesujące rozwiązanie zwłaszcza dla osób chcących bardzo szybko postawić niewielki dom wypoczynkowy i w pełni korzystać z jego uroków. Dzięki nowoczesnej technologii domy modułowe pod klucz z roku na rok zyskują w Polsce coraz większą popularność także wśród osób, które szukają swojego upragnionego miejsca do życia. Ich stosunkowo niska cena stanowi zachętę zwłaszcza dla ludzi młodych.
Budowa domu modułowego to bez wątpienia najszybszy sposób na postawienie swojego upragnionego dachu nad głową. Przedsięwzięcie nie wymaga zatrudnienia inspektora nadzoru budowlanego. Stopień zaawansowania prac budowlanych nie jest w żaden sposób uzależniony od warunków atmosferycznych. Gotowe domy modułowe składają się z przygotowanych komponentów, które na placu budowy należy odpowiednio połączyć ze sobą na specjalnie przygotowanych fundamentach. Budynki modułowe wykonuje się z tzw. prefabrykantów, czyli gotowych elementów wykonywanych w fabryce. Zatem większość elementów konstrukcyjnych (ściany, stropy) i wykończeniowych domów modułowych powstaje w fabryce. Budynki wykonuje się zasadniczo w konstrukcji szkieletowej gdzie rdzeń stanowi stal lub drewno lub wykonanej z keramzybetonu, czyli stalowej ramy która jest wypełniona wypaloną gliną odpowiednio zmieszaną z betonem. Ocieplenie budynków stanowi najczęściej wełna mineralna, zaś ściany od zewnętrznej części wykańcza się tynkiem (akrylowym bądź mineralnym) czy też oblicówką drewnianą.
Dom modułowy a pozwolenie na budowę
Rozpoczęcie budowy domu modułowego należy zgłosić właściwemu organowi nadzoru budowlanego. Warto pamiętać, że w przypadku budowy domu modułowego o powierzchni do 35m2 stanowiącego najczęściej rodzaj domku wypoczynkowego jego budowa nie jest uzależniona od wydania pozwolenia na budowę.
Ogrzewanie domów modułowych
Dom modułowy całoroczny ogrzewa się w podobny sposób jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego budownictwa. Zazwyczaj inwestorzy decydują się ocieplić dom modułowy wełną mineralną lub styropianem i takie rozwiązanie jest bardzo korzystne. Wełna mineralna stanowi odporną barierę na wysoką temperaturę oraz potrafi w łatwy sposób dostosować się do izolowanego miejsca. Z kolei zaletą styropianu jest niska cena oraz lekkość. Alternatywnym rozwiązaniem może być pianka poliuretanowa albo polietylenowa, które są bardzo odporne na zawilgocenie jednak z uwagi na wysokie ceny nie są tak popularne.
Wady i zalety domów modułowych
Do największych zalet domów modułowych bezsprzecznie należą: szybkość realizacji, która wynosi ok. kilku miesięcy a w przypadku domu bez fundamentów nawet kilka dni, stosunkowo niskie koszty inwestycji oraz brak obaw o zmienne warunki atmosferyczne w trakcie budowy w tym brak konieczności zatrudnienia inspektora nadzoru budowlanego.
Dla niektórych wadami budownictwa modułowego będzie to, że korzystanie z gotowych elementów budowlanych uniemożliwia wykorzystanie aranżacyjnych fantazji wykończeniowych. Ponadto do budowy domu modułowego potrzebny będzie dźwig a decydując się na zakup takiego domu niestety trzeba dysponować całą potrzebną sumą finansową.
Jak widać domy modułowe zyskują coraz szersze grono zwolenników. Inwestorzy, którzy zdecydowali się na ich budowę podkreślają jej finansowe i użytkowe atuty. Podkreślają, iż w razie potrzeby domek modułowy można łatwo rozbudować dokładając kolejne moduły.
Informacje dodatkowe – sprawdź budownictwo modułowe z MJ PROJECT. Dowiedz się więcej na temat ciekawych projektów.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.