Z jakim kosztem należy się liczyć, decydując się na budowę domu w 2022?

Koszt budowy domów jednorodzinnych stale rośnie, ale ostatni rok zapewnił nam tak duże podwyżki cen materiałów budowlanych, że wielu inwestorów zaczyna się zastanawiać, czy ceny te mogą być jeszcze wyższe. Niepewność na rynku wcale jednak nie sprawiła, że spada ilość nowych inwestycji, wręcz przeciwnie. Wydaje się, że większość inwestorów oczekuje dalszych podwyżek i robi wszystko, by budowę zakończyć jak najszybciej.
Skąd tak drastyczne podwyżki?
Rekordowa inflacja oraz rosnące ceny podstawowych surowców wykorzystywanych w budownictwie sprawiają, że ostateczny koszt budowy domu jednorodzinnego wzrósł w ostatnich 12 miesiącach o około 15%. Wpływ na to miały ogromne podwyżki drewna i stali. Wystarczy podać, że ta ostatnia jeszcze 2-3 lata temu kosztowała około 2000 zł za tonę, a obecnie koszt stali budowlanej dochodzi do 8000 zł. Nie inaczej jest w przypadku drewna, które przecież wykorzystywane jest nie tylko do szalunków, ale również stanowi główny budulec konstrukcji dachowych. Wszystko to sprawia, że nie ma co liczyć na szybkie obniżki i bardziej należy oczekiwać dalszego wzrostu cen.
Koszt domu w dużej mierze zależy od wybranego projektu
Nie da się ukryć, że ostateczny koszt budowy domu w dużej mierze zależy od nas samych. Odpowiednio dobrany projekt domu sprawi, że możemy wybudować dom o 20-30% taniej. Pamiętajmy, że rezygnacja z dachu wielospadowego czy garażu w bryle budynku może sprawić, że kwota, która będzie wymagana do wybudowania i wykończenia takiego domu, znacząco spadnie. Ważne, by decydować się na rozwiązania tanie, ale funkcjonalne. Dobry projekt to więc podstawa, a świadomość jakie z elementów zdecydowanie podwyższają cenę, jest niezwykle ważna, bo pozwala już na etapie wyboru projektu obniżyć ostateczny koszt naszego domu.
Jaki jest orientacyjny koszt budowy domu jednorodzinnego?
Koszt zależny jest w dużej mierze od rodzaju zastosowanych materiałów. Na cenę ogromny wpływ ma też jakość wyposażenia, dlatego bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o koszt budowy. Uśredniając, przyjmuje się, że cena 1 m2 nowo budowanego domu powinna zamknąć się w kwocie 2-2,5 tysiąca złotych za stan surowy zamknięty. Doprowadzenie domu do stanu pod klucz może nas kosztować kolejne 1-1,5 tysiąca złotych za każdy metr kwadratowy powierzchni. Ostateczny koszt jest więc dość duży, ale chcąc mieszkać w domu jednorodzinnym, należy liczyć się ze sporymi wydatkami. Całkiem osobną kwestią jest wykonanie ogrodzenia, podjazdu czy ścieżek wokół domu. Sporo przyjdzie nam również zapłacić za zagospodarowanie przestrzeni w ogrodzie. Budowa domów energooszczędnych będzie jeszcze droższa, ale jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące ich budowy to sprawdź w Espiroinvestment.pl szczegóły. Pomimo wyższej ceny budowy, domy energooszczędne zużywają mniej energii, dlatego na etapie eksploatacji inwestycja w lepszej jakości materiały dość szybko się zwraca. Warto więc rozważyć takie rozwiązania, bo w dzisiejszych czasach wydają się być bardzo opłacalne.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.