Zamek niedaleko Kazimierza Dolnego

Przez dekady zaniedbywana budowla w pobliżu Kazimierza Dolnego odzyskuje świetność i jest często odwiedzana przez turystów.
Spędzając czas w Kazimierzu Dolnym warto się wybrać na niedługą wycieczkę do ruin Zamku w Janowcu. Obiekt jest udostępniony dla zwiedzających – mieści się tutaj siedziba Muzeum Nadwiślańskiego.
Renesansowy zamek Janowiec położony na skarpie lewego brzegu Wisły przez lata znajdował się w rękach prywatnych, także w czasach PRL. W przeszłości w zamku znajdowało się 98 pokoi i 7 większych sal. Obiekt zbudowali w latach 1525-1537 Piotr Firlej z rodziną. Co ciekawe zamek nie został wybudowany jako główna siedziba rodu – ta znajdowała się w Dąbrowicy koło Lublina. Później wielokrotnie go przebudowywano. Obecnie ma plan zbliżony do trójkąta. Znaczenie militarne zamek utracił z końcem XVI wieku. Wówczas zamek miał znaczenie wyłącznie jako siedziba rezydencjonalna. Narożna baszta i wieża nie miały funkcji obronnych.
Budowla zaczęła popadać w ruinę w połowie dziewiętnastego wieku. Od lat dziewięćdziesiątych wieku dwudziestego na zamku trwają prace konserwatorskie, część budowli odbudowano. W odnowionej części mieści się kawiarnia i niewielkie pomieszczenia muzealne z ekspozycją dotyczącą historii zamku, portretami właścicieli, szkicami i fotografiami.
Przed rozpoczęciem prac konserwatorskich zamek był zaniedbany, a jego zwiedzanie było możliwe pod opieką właściciela – Leona Kozłowskiego.
Obecnie w niektóre soboty zamek oferuje nocne zwiedzanie. Wówczas po zmroku można spacerować po ruinach, słuchać zamkowych legend i spotkać zamkowego halabardnika. Najwytrwalsi mogą spotkać przechadzającą się po budowli Czarną Damę.
Dojazd do Janowca możliwy jest lewym brzegiem Wisły – ponad 10 kilometrów od drogi Lublin-Puławy-Radom. Należy skręcić w Górze Puławskiej na przedmieściu Puław.
Janowiec jest filią muzeum Nadwiślańskiego, którego główna siedziba znajduje się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
W okolicy Kazimierza znaleźć można więcej ruin różnego rodzaju obiektów, choć mniej okazałych. Regionem, w którym ruin podobnych zamków jest zdecydowanie więcej jest Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, gdzie znajduje się zamek Mirów, Ogrodzieniec i wiele innych.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.