Zatrudnij osobę niepełnosprawną!

Przedstawiamy w prostej formie wszelkie korzyści, jakie powiązane są z utworzeniem stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej. Na rynku pracy wciąż jest to niedoceniana siła robocza a tak naprawdę, wydajnościowo nie różnią się od zdrowych pracowników. Warto dać im szansę z wielu powodów. Nie tylko dlatego, że w dzisiejszych czasach taki ruch bardzo opłaca się pracodawcy. Zapraszamy do uważnej lektury!
Dofinansowania i zwroty
Pierwszą z takich korzyści jest dofinansowanie wyposażenia stanowiska pracy. Jeżeli osoba niepełnosprawna jest zatrudniona na okres minimum trzech lat, możemy ubiegać się o zwrot kosztów, które ponosi na utworzenia stanowiska pracy. Tutaj mowa jest o przystosowaniu pomieszczeń, czy zatrudnieniu pomocnika. Często dofinansowanie obejmuje zakup służbowego telefonu i laptopa.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, gdy zatrudniamy osobę niepełnosprawną, przysługuje nam dofinansowanie do wynagrodzenia. Musimy jednak spełnić kilka warunków: być właścicielami zakładu pracy chronionej, zatrudniać minimum 25 pracowników na pełny etat, z czego minimum 6% mają stanowić pracownicy, posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, lub zatrudniać maksymalnie 25 pracowników. W celu ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzenia, nie możemy mieć żadnych zaległych zobowiązań finansowych wobec Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Kolejnym warunkiem uzyskania takiego dofinansowania jest ujęcie pracowników niepełnosprawnych w ewidencji PFRON. O dofinansowanie wynagrodzenia możemy ubiegać się raz w miesiącu. Tak natomiast wyglądają widełki:
- 130% najniższego wynagrodzenia wypłacone na rzecz pracowników ze znacznym stopniem niepełnosprawności
- 110% najniższego wynagrodzenia wypłacone na rzecz pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
- 50% najniższego wynagrodzenia wypłacone na rzecz pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności
W przypadku, gdy zatrudniamy osoby z upośledzeniem umysłowym, chorobą psychiczną, epilepsją lub osoby niewidome, wyżej wymienione kwoty ulegają zwiększeniu o 75% najniższego wynagrodzenia.
Gdy spełniamy warunek mówiący o zatrudnieniu minimum 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy z minimum 6% pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności, kwota dofinansowania, które możemy uzyskać, wynosi:
- 70% z kwoty uzyskanej dla zakładu pracy chronionej
- 90% z kwoty uzyskanej dla zakładu pracy chronionej dla osób niepełnosprawnych z chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym, epilepsją, osób niewidomych.
Refundacja składek ZUS
Jako pracodawcy osoby niepełnosprawnej, możemy ubiegać się o refundację składek płaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wystarczy, że w deklaracji rozliczeniowej wpiszemy odpowiedni kod i sumę, o której refundację się ubiegamy.
Inne korzyści
Pozostałe, warte wypunktowania korzyści to:
- Zwrot 60% wynagrodzenia i składek z tytuły zatrudnienia osoby niepełnosprawnej zarejestrowanej jako bezrobotną lub poszukującą pracy.
- Zwrot kosztów zatrudnienia pomocnika osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Prawnikowi niepełnosprawnemu należy też przedstawić korzyści wynikające z prawa pracy. Jak widać, pracownik niepełnosprawny może być dla naszej firmy skarbem. Warto zatem po ten skarb sięgnąć.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Większość firm w Polsce idzie na łatwiznę. Nie zna przepisów lub woli płacić „kary” na PFRON zamiast zatrudnić osobę niepełnosprawną. A to przecież spore dofinansowanie, a pracownik niepełnosprawny wcale nie znaczy gorszy. Firmy powinno się uświadamiać i popularyzować taki rodzaj zatrudnienia. Duża część niepełnosprawnych siedzi w domu bo nikt nie umożliwia im zatrudnienia.
Nie zatrudniam niepełnosprawnych bo mam mały zakład i nie ma wymogu. Jednak jak zwiększy mi się zatrudnienie pomyślę o tym. Duże korzyści finansowe w zależności od stopnia niepełnosprawności.
Pracowników z PFRONU mam od firmy, która zajmuje się ich rekrutacją. Polecam takie rozwiązanie, bo od razu doradzają jakie są opcje dopłat. Bardzo dobrze doradzają.