Doskonały przepis na zdrowy makowiec. Sprawdź, w czym tkwi tajemnica
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Makowiec to tradycyjne polskie ciasto bożonarodzeniowe, charakteryzujące się doskonale miękką, wilgotną masą. Niestety, przygotowywany na bazie ciasta drożdżowego z białej mąki pszennej nie cieszy się sympatią wśród osób, które na co dzień dbają o jakość i kaloryczność diety. Na szczęście w przepisie babci i mamy wystarczą niewielkie modyfikacje, żeby ciasto sprostało oczekiwaniom najbardziej wymagających smakoszy. Przeczytaj i zobacz, w czym tkwi tajemnica!
Jak zmodyfikować przepis na makowca? Trendy w kuchni
Tradycyjny makowiec bożonarodzeniowy może być zdrowy – dla osiągnięcia pożądanego efektu wystarczą bowiem niewielkie modyfikacje. Co ważne, pozwolą one zachować doskonały (niezmieniony!) smak ciasta. W przepisie, który proponujemy, zdecydowaną większość cukru zastępuje naturalny miód i cukier trzcinowy, mąkę pszenną – mąka orkiszowa, a klasyczny tłuszcz – dobrze sklarowane masło. Chcąc mieć pewność jakości tego ostatniego, warto przygotować je samodzielnie: https://smazymy.com/klarowane-maslo/.
Nietradycyjny przepis i tradycyjny smak
Przygotowanie zdrowego makowca nie wymaga specjalnych umiejętności i podobnie jak w tradycyjnym przepisie, wiąże się z koniecznością przygotowania zaczynu drożdżowego, wykorzystującego:
– 2 łyżki mąki orkiszowej (odsypanej ze składników na ciasto);
– 45 g świeżych drożdży;
– pół szklanki mleka roślinnego, np. migdałowego (odlanego ze składników na ciasto);
– 1 łyżkę cukru trzcinowego (odsypanego ze składników na ciasto).
Całość należy wymieszać w taki sposób, żeby nie pozostały grudki, a następnie – pozostawić na około 20 minut do wyrośnięcia. W tym czasie należy przygotować masę makową, wykorzystując:
– 500 g przemielonego maku;
– 800 ml mleka roślinnego (np. migdałowego);
– 180 g masła klarowanego (przygotowanego samodzielnie);
– 1-2 szklanki ulubionych bakalii (np. orzechów włoskich, rodzynek i skórki pomarańczowej kandyzowanej);
– olejek migdałowy;
– ekstrakt z wanilii;
– 150 g miodu naturalnego;
– 150 g cukru pudru trzcinowego;
– 3 żółtka i 3 białka.
Wykonanie:
Mak zalej gorącym mlekiem i przełóż na gęste sito (po to, by go odsączyć). Podpraż orzechy włoskie (na łyżce masła klarowanego), a rodzynki zalej gorącą wodą. W głębokiej patelni rozpuść pozostałe masło, dodaj mak, skórkę pomarańczową, uprażone orzechy, olejek migdałowy, miód naturalny i ekstrakt z wanilii, dodaj także odsączone rodzynki. Całość praż na wolnym ogniu przez około 10 minut, po przestudzeniu dodaj żółtka wymieszane z trzcinowym cukrem pudrem. Do masy dodaj ubite białka.
Konieczne będzie także przygotowanie ciasta, składającego się z:
– 450 g mąki orkiszowej, najlepiej – przesianej przez sito;
– 175 ml mleka roślinnego (np. migdałowego);
– 100 g miodu naturalnego lub cukru trzcinowego;
– 150 g rozpuszczonego masła klarowanego (najlepiej przygotowanego samodzielnie);
– 6 żółtek;
– 1 łyżki spirytusu;
– 1 łyżeczki pasty waniliowej;
– szczypty soli.
Mąkę i sól dokładnie wymieszaj, następnie – dodaj żółtka, cukier lub miód oraz spirytus. Całość połącz z przygotowanym wcześniej zaczynem, a po połączeniu składników – rozpuszczonym masłem. Wyrób ciasto i pozostaw do wyrośnięcia na około 60-90 minut. Kiedy podwoi swoją objętość, podziel je na trzy równe części, rozwałkuj na grubość około 3 cm, posmaruj nadzieniem makowym i zwiń w rulon. Podwiń brzegi i zawiń makowiec w papier do pieczenia. Piecz w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez około 30-40 minut, a następnie – usuń papier.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.