Organizacja czasu wolnego osoby starszej
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Organizacja czasu wolnego oraz codziennego funkcjonowania seniora nie sprowadza się wyłącznie do zapewnienia mu posiłków, zgodnych z wymaganiami zbilansowanej diety czy też do wprowadzenia odpowiedniej rutyny, zgodnie z którą upływają kolejne godziny. Niezwykle istotnym wyzwaniem, stawianym przed każdym opiekunem osoby starszej, będzie bowiem zagwarantowanie seniorom adekwatnej do wieku aktywności fizycznej oraz rozrywki dla umysłu, która urozmaici spędzany wspólnie dzień. Jak racjonalnie, a zarazem kreatywnie zorganizować czas wolny osobie starszej? Podpowiadamy kilka sprawdzonych w praktyce sposobów.
Terapia zajęciowa — kompleksowe wsparcie seniorów
Nie od dziś wiadomo, że osoby starsze potrzebują wsparcia na różnych płaszczyznach. Dotyczy to również organizacji czasu wolnego, który powinien być racjonalnie wypełniony zajęciami, mogącymi zahamować postępowanie schorzeń czy demencji oraz pozytywnie wpłynąć na psychikę seniorów. Terapia zajęciowa pozwala na kompleksowe zaspokojenie potrzeb osób w podeszłym wieku. Nic dziwnego, że jest ona proponowana we wszystkich dobrych domach opieki dla osób starszych. Profesjonalna terapia zajęciowa, którą oferuje np. dom seniora – Kraków, to szansa na zwiększenie sprawności manualnej, spowolnienie demencji oraz powrót do radości życia, związanej z drobnymi sukcesami i realizacją ciekawych wyzwań. A wszystko to pod okiem kwalifikowanego terapeuty, niosącego pomoc w chwilach kryzysu i wspierającego seniorów w wykonywaniu kolejnych zadań. To właśnie jeden z argumentów, dla których część osób decyduje się zamieszkać w domu opieki. I choć z reguły decyzja ta nie należy do najłatwiejszych, warto przemyśleć szereg korzyści, płynących z przeniesienia seniora do takiej placówki. Dzięki temu będzie on mógł wypełnić czas wolny wartościowymi zajęciami, otrzymując przy tym profesjonalną pomoc i wsparcie w codziennym funkcjonowaniu.
Zajęcia sportowe z osobami starszymi
Wbrew pozorom, aktywność fizyczna to niezwykle istotny czynnik, warunkujący sprawne funkcjonowanie naszego organizmu. Wiek nie ma tutaj żadnego znaczenia, choć oczywiście należy dostosować zajęcia do możliwości podopiecznego. Postępując zgodnie ze znanym porzekadłem, mówiącym, że „ruch to zdrowie”, warto zapewnić seniorowi nieco aktywnej rozrywki, dzięki której będzie mógł on wzmocnić swoją odporność i poprawić kondycję ruchową. Co więcej, badania jednoznacznie wskazują, że aktywność fizyczna znacząco spowalnia procesy starzenia i łagodzi skutki demencji. Taniec, basen, pilates, nordic walking czy po prostu zwykły spacer, potrafią zdziałać prawdziwe cuda, jeśli chodzi o kondycję fizyczną, ale również i psychiczną osób starszych. Dużą rolę odgrywa tutaj przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu, dzięki któremu seniorzy mogą uzupełnić poziom witaminy D3, dotlenić organizm, a często nawet porozmawiać z osobami w podobnym wieku, realizując w ten sposób potrzeby społeczne.
Kreatywny senior
Podejmując się organizacji czasu wolnego seniora, warto również postawić na kreatywne rozrywki. Sprawność intelektualna jest bowiem równie ważna, jak sprawność fizyczna, o czym nie może zapominać opiekun osoby starszej. W tej kategorii mieszczą się przede wszystkim różnego rodzaju zajęcia, które pobudzają do twórczego myślenia. To właśnie dzięki nim osoba starsza może poprawić swoją pamięć i koncentrację oraz zwiększyć zdolność kojarzenia poszczególnych faktów. Warto więc znaleźć czas na rozegranie z seniorem partii szachów, zaproponować mu gry planszowe i domino czy też ułożyć mniej skomplikowane puzzle. Niezwykle interesującą odskocznią od codziennej rutyny mogą być również kreatywne zajęcia. Różnego rodzaju warsztaty plastyczne nie tylko relaksują, ale również pozytywnie wpływają na utrzymanie zdolności manualnych i wspomagają aktywność psychiczną seniorów. Doskonale sprawdza się tutaj haftowanie, wyszywanie czy szydełkowanie oraz rękodzieło i majsterkowanie w przypadku podopiecznych płci męskiej.
Nieograniczone możliwości i ciekawe wyzwania
Seniorzy to grupa, która często boi się nowych wyzwań, zwłaszcza jeśli związane są one z nowościami na rynku technologicznym. Warto pamiętać jednak, że to wciąż osoby ciekawe świata, zainteresowane nowymi doświadczeniami i wiedzą. Wystarczy tylko podawać ją w przystępny sposób, by nie zrazić podopiecznego początkowymi niepowodzeniami. Nie da się ukryć, że największy potencjał tkwi współcześnie w możliwościach, jakie stwarza powszechny dostęp do Internetu. To właśnie dzięki niemu możemy zapewnić osobom starszym dostęp do różnego rodzaju platform i kursów. Kaligrafia, malarstwo, kosmos, architektura czy osiągnięcia naukowe – możliwości w tym przypadku są nieskończone. Wystarczy tylko dowiedzieć się, która dziedzina interesuje podopiecznego, by otworzyć przed nim świat nieograniczonych możliwości. Zwolennikom tradycyjnych rozwiązań i klasycznych form spędzania wolnego czasu można natomiast zaproponować kurs haftowania, szycia czy stolarstwa dla amatorów. W ten sposób będą oni mogli realizować swoje hobby i rozwijać pasje, pomimo upływu lat.
Bezcenne wspólne chwile
Nie ulega wątpliwości, że to właśnie swój czas jest czymś, co warto podarować seniorom, dotkliwie odczuwającym samotność, a czasem nawet odrzucenie. Organizując wolne chwile starszym osobom, można po prostu postawić na wspólną aktywność, umacniającą wzajemne relacje i budującą poczucie własnej wartości u osób starszych. Również i w tym przypadku warto zastanowić się, w jaki sposób spędzić czas tak, by upływał on przyjemnie dla obu stron. Można zaproponować podopiecznemu wspólne przygotowywanie posiłków, krótkie i długie spacery czy też pracę w ogrodzie. Sprawniejsi seniorzy z pewnością docenią wycieczki po okolicy i wyjścia do kina lub teatru. Taką aktywność należy dopasować do wcześniejszych zainteresowań podopiecznego, by spędzony wspólnie czas upływał w przyjemnej atmosferze, budującej najpiękniejsze wspomnienia. Warto również wziąć pod uwagę realne możliwości fizyczne seniorów, by mogli oni czerpać radość i satysfakcję z realizacji kolejnych zadań i podejmowania drobnych wyzwań dnia codziennego.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.