Pluskwa to prawdziwy wampir świata owadów
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Pluskwa to prawdziwy wampir świata owadów, który za główne źródło pożywienia wybiera ludzką krew. Choć preferuje człowieka, nie waha się także atakować innych ssaków, ptaków, a nawet gadów. Na łowy wyrusza po zmroku, gdy zapada cisza i ludzie śpią, niewrażliwi na jej obecność.
Pluskwa to prawdziwy wampir świata owadów, który za główne źródło pożywienia wybiera ludzką krew. Choć preferuje człowieka, nie waha się także atakować innych ssaków, ptaków, a nawet gadów. Na łowy wyrusza po zmroku, gdy zapada cisza i ludzie śpią, niewrażliwi na jej obecność. Wykrywa swoje ofiary dzięki wyczulonym czułkom, reagującym na ciepło i zapach, a haczyki na jej odnóżach umożliwiają jej bezproblemowe poruszanie się po nierównościach ciała. Ten czerwono-brunatny owad, o charakterystycznym spłaszczonym ciele, może przetrwać bardzo długo bez pokarmu – od kilku miesięcy do nawet kilkunastu lat, jak wskazują niektóre źródła. W sprzyjających warunkach rozmnaża się bardzo szybko: samica składa około 2 jaj dziennie, co w sezonie może dać aż 500 nowych osobników!
Pluskwy odnajdują schronienie w przestrzeniach bliskich człowiekowi – nie tylko w zaniedbanych mieszkaniach czy pomieszczeniach. Często wracają z nami z podróży, ukryte w bagażu, a dzięki zdolności wspinania się mogą przemieszczać się po elewacjach budynków. Ulubionymi miejscami ich kryjówek są wszelkiego rodzaju szczeliny: w meblach, ścianach, przy listwach podłogowych, ale również w naszych łóżkach i sofach, zasłonach, żaluzjach, a nawet pod ramami obrazów – w miejscach, które trudno dokładnie posprzątać. Jeśli zauważą Państwo na skórze ślady przypominające ugryzienia lub reakcje alergiczne, które swędzą i nie znikają po kilku dniach, lub pojawiają się kolejne, warto rozważyć możliwość obecności pluskiew. W takim przypadku warto sprawdzić obicia sof, łóżek, foteli i tapczanów – tam często gromadzą się najliczniej. Jedynie profesjonalna dezynsekcja pozwoli Państwu pozbyć się tych insektów, abyście mogli spać spokojnie.
Obraz Gerd Altmann z Pixabay
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.