Trening funkcjonalny – na czym polega?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
We wszelkiego rodzaju klubach fitness i gabinetach fizjoterapeutycznych coraz większa popularność zyskuje trening funkcjonalny. To specyficzny rodzaj treningu, przydatny ludziom w każdym wieku. Na czym konkretnie polega? Jakie daje korzyści?
Czym jest trening funkcjonalny?
W ramach treningu funkcjonalnego można wykonywać wiele różnych ćwiczeń. Generalne założenie jest jednak takie, aby równomiernie rozwijać mięśnie całego ciała. Ma się to dziać poprzez wykonywanie ćwiczeń na niewielkich obciążeniach lub też bez nich. Ćwiczenia polegają na wykonywaniu ruchów, które przypominają ruchy wykonywane przez nas na co dzień podczas zwykłych czynności. Różnica polega na tym, że wykonuje się bardzo dużo powtórzeń w szybkim tempie. Co ważne, trening funkcjonalny wzmacnia mięśnie, jednak nie doprowadza do ich wzrostu. To niewątpliwa zaleta tego treningu, jeśli chodzi o osoby, które nie chcą zmieniać swojej sylwetki. Jakie jeszcze zalety posiada ten rodzaj treningu?
Trening funkcjonalny i jego zalety
Warto przyjrzeć się nieco bliżej zaletom treningu funkcjonalnego. Przede wszystkim dzięki niemu zwiększa się siła mięśni całego ciała. Co to oznacza w praktyce? Otóż oznacza to większą wydolność mięśniową i mniejsze zmęczenie podczas wykonywania codziennych czynności. Zakwasy nie pojawiają się już tak szybko, nogi nie bolą po krótkim spacerze, a ręce nie odmawiają posłuszeństwa po wniesieniu cięższych zakupów po schodach.
Warto również wskazać na korzyści osób, które borykają się z bólem kręgosłupa lub też innymi bólami kostnymi. Dzięki mocniejszym mięśniom nie muszą się obawiać, że ból będzie nawracał. Co więcej, wiele wskazuje na to, że trening funkcjonalny poprawia krążenie krwi. Tym samym można powiedzieć, że wszechstronnie wpływa on pozytywnie na zdrowie człowieka. Ważne jest jednak, aby trening funkcjonalny wykonywać pod okiem profesjonalisty. To on powinien wskazać odpowiednie ćwiczenie oraz pokazać, jak wykonywać je w sposób prawidłowy, a przede wszystkim bezpieczny.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.