Dopasuj kuchnię do swoich potrzeb – meble na wymiar do każdego wnętrza
Kuchnia to pomieszczenie, które może spełniać różne funkcje. Możesz używać go jedynie do przygotowywania posiłków, ale w wielu przypadkach staje się także jadalnią i sercem domu, w którym domownicy lubią po prostu spędzać czas we własnym gronie. Zobacz, na co zwrócić uwagę, przygotowując projekt mebli kuchennych, by uzyskać idealne dopasowanie do własnych potrzeb.
Kuchnia dopasowana do potrzeb:
- Projektowanie kuchni
- Projekt małej kuchni
- Szafki i fronty do aneksu kuchennego
- Meble do domu wiejskiego
Jak wygląda projektowanie kuchni? Zobacz, jak stworzyć wymarzoną kuchnię!
Pracę nad projektem kuchni rozpocznij od dokładnego przyjrzenia się pomieszczeniu pod kątem wymiarów i cech szczególnych. Zastanów się, jak podzielić je na strefy funkcjonalne w sposób zgodny z zasadą trójkąta roboczego, a przy tym odpowiadający właściwościom konkretnego wnętrza. Zwróć uwagę, chociażby na to, by lodówka nie stała bezpośrednio przy grzejniku, a zmywarka i umywalka były umieszczone blisko punktu instalacji wodnej.
W odniesieniu do trójkąta roboczego istotne jest nie tylko rozmieszczenie stref, ale również odległości między nimi. Zaleca się, by wynosiły co najmniej:
- 120-210 cm – odległość między lodówką a zlewozmywakiem,
- 90-210 cm – odległość między zlewozmywakiem a kuchenką,
- 120-270 cm – odległość między lodówką a kuchenką.
Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię w małym wnętrzu?
Choć mały metraż kuchni może na początku trochę przerażać, w rzeczywistości nawet na niewielkiej przestrzeni można wykreować w pełni funkcjonalną przestrzeń do gotowania i spożywania posiłków. Mała kuchnia wymaga jednak głębszego przemyślenia, by jak najlepiej wykorzystać możliwości wnętrza. Szczególną uwagę poświęć następującym kwestiom:
- układ mebli – jeśli pomieszczenie jest długie i wąskie, najlepszą opcją będzie zabudowa jednorzędowa. O ile to możliwe, postaw jednak na korzystniejsze alternatywy, takie jak kuchnia w kształcie litery L lub U, w przypadku których odległości pomiędzy poszczególnymi stanowiskami są znacznie mniejsze,
- zabudowa pod sufit – o ile w większych kuchniach masz pełną swobodę w kształtowaniu górnej linii zabudowy, o tyle w małym pomieszczeniu najlepiej zdecydować się na wysokie szafki sięgające do sufitu. Im więcej miejsca do przechowywania wykreujesz, tym mniej zabałaganiona będzie kuchnia podczas użytkowania. Pamiętaj, tylko żeby pod sufitem trzymać te najrzadziej stosowane rzeczy,
- głębokie szafki dolne – aby powiększyć ilość dostępnego miejsca do przechowywania, rozważ montaż szafek głębszych niż standardowo, które pomieszczą więcej akcesoriów czy garnków,
- dodatkowe ułatwienia – rozważ zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym korzystanie z kuchni będzie wygodniejsze. Na uwagę zasługują m.in. kosze cargo, ale też wysuwane i obrotowe systemy półek.
Do wyboru masz gotowe zestawy meblowe, a także kuchnie na wymiar we Wrocławiu. Decydując się na to drugie rozwiązanie, zyskujesz możliwość maksymalnego dopasowania zabudowy do indywidualnych potrzeb.
Jak wybrać szafki i fronty kuchenne do aneksu kuchennego?
W przypadku kuchni w aneksie trzeba koniecznie wziąć pod uwagę to, że nie urządzasz osobnego pomieszczenia, lecz część większej przestrzeni. W związku z tym musisz dopasować meble kuchenne do tego, co dzieje się po drugiej stronie pokoju dziennego. Jak to zrobić?
Najprostszym sposobem na utrzymanie spójności, będzie zachowanie konsekwencji w kontekście kolorystyki. Możesz zdecydować się na jeden kolor na całości, jeśli celujesz w minimalistyczną, prostą aranżację. Ciekawym pomysłem może też okazać się wprowadzenie do wnętrza dwóch barw, które ze sobą dysponują. Jak to zrealizować? Przykładowo, zastosuj w kuchni białe meble z czarnymi detalami, a w salonie czarne z białymi detalami. Takie rozwiązanie doda pomieszczeniu nowocześniejszy wyraz.
Jakie meble kuchenne wybrać do stylowego domu wiejskiego?
Chociaż w ostatnich latach we wnętrzarskich trendach prym wiodły minimalistyczne, nowoczesne kuchnie, ostatnio można zauważyć powrót do stylistyki inspirowanej domem na wsi, czyli kuchni klasycznej. W takich wnętrzach sprawdzi się m.in. estetyka w stylu prowansalskim i angielskim, ale możesz również postawić tu na połączenie nowoczesności z klasyką, np. pod postacią modnego stylu boho.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.